Nyugati szárny kiállítóterei

Nyugati szárny kiállítóterei

Fegyverszoba


Ebben a kiállítótérben a 18–19. századból származó vadászfegyverek kerülnek bemutatásra, amelyek túlnyomó többsége magángyűjteményekből származik. Mindezek mellett találhatóak még a múlt századból való fegyvertartási dokumentumok, illetve a lőszerek összeszereléséhez szükséges felszerelések is.
A terem körbejárható, így a fegyverek iránt érdeklődő látogatóink alaposabban is megtekinthetik a kiállított műtárgyakat.
A terem falait borító kék színű tapéta történelmi utalással is bír: a helyiség a Hatvany család idején „kék szalonként", illetve Hatvany Irén hálószobájaként funkcionált, ezáltal a múlt atmoszféráját idézi meg a látogatók számára.
A kiállítás interaktív élményt is kínál: egy érintőképernyős rendszer segítségével a látogatók virtuálisan összeszerelhetnek egy fegyvert, így játékos formában mélyíthetik el ismereteiket a lőfegyverek technikai sajátosságairól.

 

Szalon


A díszterem szomszédságában került kialakításra múzeumunk Vadász-szalonja. A helyiség enteriőrje egy 100–120 évvel ezelőtti kor hangulatát idézi, hitelesen bemutatva a korabeli vadászkultúrát. A falakon elhelyezett vadásztrófeák mellett számos, a témához kapcsolódó műtárgy és berendezési elem gazdagítja a látványt. A szobában található ülőgarnitúrán a látogatók is helyet foglalhatnak, így még közvetlenebb módon élhetik át a szalon hangulatát és atmoszféráját.
A kiállítás anyagát a Szépművészeti Múzeum által kölcsönzött alkotások is gazdagítják, továbbá helyet kaptak Prihoda Judit festményei, valamint egy ritka túzok aggaték is. A bemutatót interaktív elemek teszik teljessé: a gyerekek számára elérhetők érintőképernyős játékok egy falra szerelt televízión, amelyen többek között vadászkastélyokról szóló dokumentumfilmet tekinthetnek meg, illetve virtuális kifestő segítségével erdei állatokat színezhetnek ki.

 

Trófeaterem


A kastély nyugati szárnyának emeleti folyosójáról nyíló utolsó terem egy különleges gyűjteményt rejt, amely id. Dr. Pálos és fia vadászati munkásságának állít emléket. A falakat körben több mint 800 vadásztrófea díszíti, amelyek közül kiemelkedik a több mint
700 darabból álló őzbaktrófea-gyűjtemény. A gondos elrendezés nemcsak a vadászati szenvedélyt tükrözi, hanem a gyűjtők szakmai igényességét és tiszteletét is a természet iránt.
A terem központjában az öt, Magyarországon élő nagyvad (gímszarvas, dámszarvas, őz, muflon és vaddisznó) trófeája kapott kiemelt helyet. Ezek a trófeák a 2021-ben megrendezett Vadászati Világkiállítás szimbólumaként váltak ismertté. A trófeákat megelevenítve Prihoda Judit festőművésznő alkotása idézi meg a vadon szépségét. A teremben elhelyezett historizáló stílusú vadászbútorok tovább fokozzák az enteriőr korhű hangulatát. A bútorokon megfigyelhető a különféle agancsok kreatív és díszítő célú felhasználása, amely jól tükrözi a vadászkultúra kézműves hagyományait is.
Külön említést érdemel a terem egyik kis beugró része, ahol az eredeti, barokk kori falfestés restaurátori kiegészítése látható. Ez az apró részlet nemcsak esztétikai értékkel bír, hanem betekintést nyújt az épület és lakójának történelmi múltjába is. A Trófeaterem nem csupán a vadászat tárgyi emlékeit mutatja be, hanem egyben tisztelgés a természet, a vadászat hagyományai és az azt gyakorló emberek iránt. A terem egyszerre őrzi a múlt értékeit és szolgál élményszerű találkozásként a látogatók számára.